Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Euro na rozcestí

Ačkoliv to zní jako neustále se opakující klišé, je nesporným faktem, že Evropská unie a zejména její ekonomická integrace stojí na velkém rozcestí. Jen si dejme pozor, aby se tato fráze nepřecenovala a aby se v zápalu diskuze a rozhořčení nezapomnělo na to podstatné

Od přístupu k euru v roce 1999 se na tento moment čekalo a kdo to nečekal, ten byl jednoduše naivní. Evropská integrace není stabilní stav, už slovo integrace napovídá, že se jedná o dynamický proces a jako takový byl svými architekty plánován. Obecně se očekávalo, že až přijde větší náraz, bude se řešit hlubší integrací.

Nyní přišel první reálný tvrdý náraz, při kterém se rozhodne, jak to s integrací dopadne. A dopadnout to může všelijak. Jak je vidět, Evropa začíná být výrazně rozdělená a návrhy na řešení dluhové krize přicházejí pozdě a jsou značně diskutabilní.

Dokud Evropská unie utěšeně rostla (a tím rychleji i nově přistoupivší státy jako Slovensko), málokoho napadlo, že by mohl přijít problém. A pokud ano, byl ostrakizován za provokatéra či populistu (typicky Václav Klaus, který ovšem provokatér a populista bezesporu je). Politici se předháněli, kdo dříve na euro přistoupí a kdo bude větší euro-optimista. V zápalu euforie se jaksi zapomnělo, že byly nastaveny určité parametry, které je třeba v zájmu udržitelnosti dodržovat. Nutno podotknout, že Řecko není zdaleka jediné, kdo tyto kritéria přestal dodržovat, a proto zní rozhořčené projevy o morálním hazardu či socializaci nákladů z úst francouzských či německých politiků přinejmenším úsměvně.

Je otázka co dál. Z úst ekonomů je slyšet široká škála návrhů, kterým málokdo rozumí, za to na ně každý má názor.  Typickým příkladem je ESFS neboli euroval, díky kterému padla slovenská vláda. Do takových spekulací se já pouštět nebudu a spíše se přesunu k té politické rovině.  Oklikou se tedy vracím zpět na začátek, když tvrdím, že Evropa je na rozcestí. Jenže jaké je to rozcestí? Především to není rozcestí ideologické. Čas na formulaci cílů a dlouhodobých strategií projektu společné měny je přeci již dávno za námi. A jsem si jistý, že dokud nepřijde jiný dlouhodobý cíl s odlišnými strategiemi, je určitě lepší držet se cílů promyšlených. Tím více, pokud si uvědomíme, nakolik rozsáhlým projektem euro je. Každá firma, domácnost i jakákoliv jiná instituce v eurozóně má svůj euro-plán, ale „záložní plán“ nemá (a ani nemůže mít, dokud nebude formulován elitami) prakticky nikdo. Ale jaké je to tedy rozcestí? Dá se říci, že zdaleka nejdůležitější je ve smyslu vzájemné komunikace a kontroly. Příčinou dluhové krize není euro, jak se často dozvídáme v médiích, euro je jen papír. Příčinou není špatná měnová politika ECB ani „přílišná vzájemná provázanost“ ekonomik. Pravou příčinou je nedodržování pravidel, na nichž se členské státy předem dohodly a z toho vzniklá nezodpovědnost.  Neselhalo euro, selhalo jeho řízení.

Pro začátek by tedy stačilo stabilizovat situaci a následně se zasadit o striktní dodržování daných pravidel. Stabilizace se jeví jako mimořádně důležitá. Pokud se k tomu časem přidá další dlouhodobý cíl či strategie, určitě nejsem proti, ale pod podmínkou propracovanosti a neukvapenosti.

Autor: Vít Macháček | čtvrtek 27.10.2011 16:00 | karma článku: 15,72 | přečteno: 1018x
  • Další články autora

Vít Macháček

Hledání nového paradigmatu

Tento článek byl napsán jako příspěvek do Debaty Jana Macháčka: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka-ma-makroekonomika-budoucnost-f7y-/debata-jana-machacka.aspx?c=A150415_103755_machackova-debata_lube

19.4.2015 v 10:23 | Karma: 14,92 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Bankovní krize na severozápadě Evropy

Irsko a Island – malé ostrovní státy, které spolu mají společného více než jen polohu na samém severozápadním okraji Evropy. V předkrizovém období byly obě země považovány za příklad hodný následování – Irsko bylo označováno za „Keltského tygra“ a Islanďané užasle pozorovali nevídaný ekonomickýzázrak. V letech 2003 – 2007 obě země rostly průměrně 5% tempem – profitovaly z nízkých daní i z celosvětově nízké ceny peněz. Všeobecný optimismus se projevil také na finančních trzích – banky systematicky podceňovaly rizika a financovaly projekty, jejichž návratnost byla přinejmenším pochybná.

5.2.2014 v 19:46 | Karma: 8,19 | Přečteno: 509x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Jaké jsou vyhlídky českého hospodářství na příští rok?

Vkládám příspěvek do aktuální Macháčkovy výměny ode mne a Honzy Jedličky z EU Office České spořitelny.

21.12.2013 v 16:22 | Karma: 9,28 | Přečteno: 534x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Kdy už bude nuda?

ČNB sáhla v rámci měnové politiky po bezprecedentním kroku . V dosud nevídané míře začala intervenovat na měnovém trhu s cílem oslabení koruny - během několika týdnů nakoupila přes 200 miliard EUR, aby udržela svůj inflační cíl 2 % a zvýšením cen pomohla ekonomice. Nejviditelnějším důsledkem tohoto kroku je zvýšení cen importovaného zboží a v důsledku inflace i zdražení celého spotřebního koše. Sám guvernér ČNB Miroslav Singer veřejnosti vzkázal, že „levněji už nebude“.

25.11.2013 v 21:35 | Karma: 12,38 | Přečteno: 583x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Odhady českého HDP a stádový efekt

„Možná vás zklamu, krize nám nehrozí“. To jsou slova tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, které řekl v říjnu 2008. Zatímco na obou březích Atlantiku se politici i byznysmeni modlili, aby se neopakovala Velká hospodářská krize, čeští představitelé se dušovali, že bohatnout určitě nepřestaneme, jen porosteme o trochu pomaleji. V následujícím roce 2009 se česká ekonomika propadla o 4.5 procentního bodu a od té doby má k „pomalejšímu bohatnutí“ poměrně daleko.

8.9.2013 v 13:02 | Karma: 10,48 | Přečteno: 593x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Atentátník přiznal u soudu vinu. Ficův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  13:30

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Soud řeší obchody s počítači, obžalovaní údajně obrali stát o 180 milionů

26. ledna 2016  15:03,  aktualizováno  18.5 13:05

Ostravský krajský soud se začal zabývat obřími karuselovými obchody s výpočetní technikou. Pět...

GLOSA: TOP 09 jako KDS neboli ocásek ODS. Taky se v ní zřejmě tiše rozplyne

18. května 2024

Premium Jako by po volbách někdo TOP 09 polil mrtvou vodou. Místo aby s tím něco dělala, v poslední době...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 851x
Jsem student ekonomie, jehož nebaví sedět a nadávat sám.

Seznam rubrik