Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chudý sever proti bohatému jihu?

Na začátku dubna prolétl mediálním světem šokující titulek: Němci, kteří největší měrou platí průšvihy po celé eurozóně, jsou z celé eurozóny nejchudší. A ukázala to studie srovnávající bohatství domácností na vzorku 62 tisíc respondentů, a to z velmi důvěryhodného zdroje – Evropské centrální banky. Byly titulky oprávněné? Nebo jde spíše o novinářskou bublinu, která nemá s realitou příliš mnoho společného?

Při čtení závěrů studie Evropské centrální banky a hlavně jejich interpretací nás nemohla nenapadnout nesmrtelná hláška britského expremiéra Benjamina Disraeliho: "Existují tři druhy lží: lži, zatracené lži a statistiky." Tím rozhodně nechceme zpochybňovat kredibilitu evropské měnové autority, nicméně při čtení statistiky nesmíme zapomínat na selský rozum.

Sami autoři studie vědí, že vypovídající hodnota mezinárodního srovnání studie je omezená. Všimněme si, že v tiskové zprávě prezentující výsledky není rozdíl v bohatství severních a jižních států vůbec zmíněn. Studie není toliko komparací absolutního bohatství domácností, jako spíše analýzou struktury majetku domácností a jejich vývoje v čase. Táže se, jakou část z majetku domácností tvoří nemovitosti, kolik si domácnosti v různých zemích ukládají do finančních aktiv nebo jak jsou domácnosti zadlužené. Šokující titulky jsou v textu studie reprezentovány jednou tabulkou na konci více než 100 stránkové studie. 

MediánPrůměr
Lucembursko397,8710,1
Kypr266,9670,9
Malta215,9366,0
Belgie206,2338,6
Španělsko182,7291,4
Itálie173,5275,2
Francie115,8233,4
Nizozemí103,6170,2
Řecko101,9147,8
Slovinsko100,7148,7
Finsko85,8161,5
Rakousko76,4265,0
Portugalsko75,2152,9
Slovensko61,279,7
Německo51,4195,2

Jsou tedy Němci (či představitelé "severní Evropy") skutečně chudší než jejich jižní sousedé? Bohatství národa a jeho občanů není jen o statistice v kolonce drženého majetku (po očištění o dluhy) domácnostmi. Vhodnější ukazatel - jak upozorňují ekonomové Paul De Grauwe a Yuemei Ji - je "čistý investiční majetek (net capital stock)" per capita, kde kromě majetku domácností, privátní korporátní sféry patří i majetky veřejného sektoru. A v tomto ukazateli pochopitelně (a správně) vítězí bohatý sever EU nad chudým jihem.

Pokud je v dané zemi vyspělý a rozšířený trh nájemním bydlením (a to je spíše příznakem bohatších zemí), není takový tlak na pořizování si vlastních domů, které tvoří hlavní část majetku domácností v průzkumu ECB. Ze studie jednoznačně vyplývá, že německé a rakouské domácnosti žijí častěji v nájemních bytech, než jejich jižní protějšky. Znamená to, že jsou bohatší? Nikoliv, vyplývá z toho jediné – německé nemovitosti jsou častěji než domácnostmi vlastněny firmami a veřejným sektorem. Na druhou stranu Němci a spol. více času utrácí za služby a podobné požitky, které se z definičních důvodů do průzkumu ECB nedostaly. Jak by asi dopadla statistika účastníků plaveb kolem světa dle jednotlivých národností?

Statistika "bohatství" domácností v dané studii vychází zejména z vlastnictví nemovitostí a jejich cen. Nafouknutí realitní bubliny pak vede ke statistickému bohatnutí domácností v dané zemi. Toto významně ovlivnilo pozici španělských domácností (v mediánovém vyjádření 5. nejbohatší), kde byl průzkum proveden v roce 2008, tedy těsně po splasknutí realitní bubliny.

Výsledky ovlivnila i podoba domácností - čím více v průměrné domácnosti bude žít obyvatel, tím bude jako celek bohatší. Zatímco ve Finsku, Německu a Rakousku v průměrné domácnosti žilo jen těsně přes 2 obyvatele, bohatství jižanských domácností se dělí mezi více osob; průměrná kyperská domácnost je o 35 % větší než německá. Zhruba 40 % německých domácností má pouze jednoho člena.

Dále můžeme úspěšně polemizovat i s výsledkem mediánové domácnosti (německá na posledním místě) a průměrné domácnosti (německá uprostřed žebříčku). Z poměru průměru a mediánu vyplývá poměrně vysoká nerovnost majetku v německých domácnostech.

Přestaňme ale studovat co ve studii je – mnohem důležitější pro pochopení její omezené vypovídající schopnosti je to, co v ní není. Problémem je bez pochyb absence penzí. Německé domácnosti se mohou s vysokou pravděpodobností těšit na vyšší důchod, než domácnosti na jihu Evropy. Studie zahrnuje pouze privátní pilíř důchodového systému – tedy čistě soukromé investice domácností.

Otázkou, kterou studie ze své podstaty vůbec neřeší je, na co domácnosti svůj majetek používají. Je nabíledni, že úroveň veřejných služeb je v severských státech podstatně vyšší než ve státech na jihu Evropy. Úroveň veřejného školství, sociálních služeb, ale i infrastruktury či již dříve zmíněných penzí je na severu výrazně rozvinutější a místní domácnosti za ně tedy nemusí platit.

Čísla o mediánu či průměru výše bohatství domácností také neříká nic o jeho likviditě. Je určitě zajímavé, že 40 % kyperských domácností vlastní 2 nemovitosti. Nic to ale neříká o tom, k čemu jim jsou a jak rychle je možné je zpeněžit. Tomu můžou bránit nejen problémy s likviditou trhu, ale také tradice. Je možné, že na jihu existuje pravidlo „Babiččin dům se prostě neprodává“. 

Začali jsme citátem, skončeme citátem, tentokrát přisuzovaný dalšímu britskému expremiérovi Winstonu Churchillovi: "Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval“.

Psáno s Janem Jedličkou pro květnový Měsíčník EU aktualit České spořitelny. Máte-li zájem o pravidelné zprávy z dění v Evropské unii, neváhejte nám napsat na e-mail eu_office@csas.cz

Autor: Vít Macháček | čtvrtek 9.5.2013 11:52 | karma článku: 12,16 | přečteno: 679x
  • Další články autora

Vít Macháček

Hledání nového paradigmatu

Tento článek byl napsán jako příspěvek do Debaty Jana Macháčka: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka-ma-makroekonomika-budoucnost-f7y-/debata-jana-machacka.aspx?c=A150415_103755_machackova-debata_lube

19.4.2015 v 10:23 | Karma: 14,92 | Přečteno: 290x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Bankovní krize na severozápadě Evropy

Irsko a Island – malé ostrovní státy, které spolu mají společného více než jen polohu na samém severozápadním okraji Evropy. V předkrizovém období byly obě země považovány za příklad hodný následování – Irsko bylo označováno za „Keltského tygra“ a Islanďané užasle pozorovali nevídaný ekonomickýzázrak. V letech 2003 – 2007 obě země rostly průměrně 5% tempem – profitovaly z nízkých daní i z celosvětově nízké ceny peněz. Všeobecný optimismus se projevil také na finančních trzích – banky systematicky podceňovaly rizika a financovaly projekty, jejichž návratnost byla přinejmenším pochybná.

5.2.2014 v 19:46 | Karma: 8,19 | Přečteno: 509x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Jaké jsou vyhlídky českého hospodářství na příští rok?

Vkládám příspěvek do aktuální Macháčkovy výměny ode mne a Honzy Jedličky z EU Office České spořitelny.

21.12.2013 v 16:22 | Karma: 9,28 | Přečteno: 534x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Kdy už bude nuda?

ČNB sáhla v rámci měnové politiky po bezprecedentním kroku . V dosud nevídané míře začala intervenovat na měnovém trhu s cílem oslabení koruny - během několika týdnů nakoupila přes 200 miliard EUR, aby udržela svůj inflační cíl 2 % a zvýšením cen pomohla ekonomice. Nejviditelnějším důsledkem tohoto kroku je zvýšení cen importovaného zboží a v důsledku inflace i zdražení celého spotřebního koše. Sám guvernér ČNB Miroslav Singer veřejnosti vzkázal, že „levněji už nebude“.

25.11.2013 v 21:35 | Karma: 12,38 | Přečteno: 583x | Diskuse| Ekonomika

Vít Macháček

Odhady českého HDP a stádový efekt

„Možná vás zklamu, krize nám nehrozí“. To jsou slova tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, které řekl v říjnu 2008. Zatímco na obou březích Atlantiku se politici i byznysmeni modlili, aby se neopakovala Velká hospodářská krize, čeští představitelé se dušovali, že bohatnout určitě nepřestaneme, jen porosteme o trochu pomaleji. V následujícím roce 2009 se česká ekonomika propadla o 4.5 procentního bodu a od té doby má k „pomalejšímu bohatnutí“ poměrně daleko.

8.9.2013 v 13:02 | Karma: 10,48 | Přečteno: 593x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Uprchlíci z Ukrajiny v Česku čelili nenávisti a diskriminaci, oznámila organizace

18. května 2024  19:03

Nevládní organizace Amnesty International ve výroční zprávě za rok 2023 zkritizovala Českou...

Jihokorejci hledají způsob, jak se zbavit stresu. Soutěží v nicnedělání

18. května 2024  18:53

V Soulu se o víkendu sešlo přes sto lidí, aby v rámci soutěže, která si klade za cíl zpomalit...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  18:28

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 851x
Jsem student ekonomie, jehož nebaví sedět a nadávat sám.

Seznam rubrik